Medovina

DOLSKÁ MEDOVINA
(zdroj: www.apicech.cz)
Ve smaltovém hrnci rozpustíme 12 dkg medu v jednom litru vody, povaříme a necháme vychladnout. Po vychladnutí přidáme DOLSKÉ kvasinky, přikryjeme a necháme v teplotě 20 – 25 st. C. Po dvou až třech dnech máme připraven zákvas pro kvašení medoviny.

Základní várku připravíme z 35 kg medu a 70 litrů vody. Med rozpustíme a uvedeme do varu. Při vaření stále sbíráme pěnu. Potřebná doba sbírání pěny se pohybuje od 1 do 1 a půl hodiny. S roztokem už pracuje jako se základem na výrobu vína. Přidáme zákvas, který jsme si vyrobili dříve, vše si slijeme v demižónu. Pro dochucení přidáme podle vlastních nápadů různá dochucovadla (koriandr, muškátový oříšek, plátky citrónů, pomerančovou kůra a jiné – vše vložené v plátěném sáčku), přidáme kvasnou zátku a necháme v místnosti, kde neklesne teplota pod 20 st. C.

Bouřlivé kvašení trvá asi 14 dní, pak nastane uklidnění 1 – 2 týdny. Potom pomocí hadičky stočíme medovinu do demižónu, který musí být zcela zaplněn. Opatříme zase kvasnou zátkou a přeneseme do místnosti ze stálou teplotou 12 st. C (dobrý sklep) Asi po 1/2 roce je medovinna zralá a schopná plnění do láhví. Je možné přidat révové víno v poměru, který nám nejlépe vyhoví.

 

MEDOVINA     I.

 

Medovina je tradiční nápoj slovanských národů. Jedná se o nápoj vzniklý kvašením medu, zředěného vodou a upraveného kořením nebo ovocnou šťávou. Vzhledem k cenám a dostupnosti včelího medu na našem trhu se soudobí Čechové budou muset bez pořádné medoviny obejít. Rovněž doba dozrávání – několik let – je pro průměrného lačného pijáka neúnosná.

Druhy medoviny rozdělujeme podle objemu vody použité na 1 l medu.

– jedenapůlnásobná 1 díl medu : 0,5 dílu vody

– dvojnásobná 1 : 1

– trojnásobná 1 : 2

– čtyřnásobná 1 : 3

Podle výrobního postupu můžeme medoviny rozdělit na nevařené – med se smíchá s vodou za studena, případně za mírně zvýšené teploty (tento postup využíváme u kvalitního medu) a na vařené medoviny, kdy med s vodou povaříme, přičemž sbíráme vznikající pěnu. Budeme vařit tak dlouho, pokud se tvoří pěna. Dalším druhem jsou ovocné medoviny, kde je část medu nahrazena ovocnou šťávou. Lépe kvasí a snadno se čeří.

Postup výroby

Je vhodné roztok medu obohatit amonnými sloučeninami (živná sůl Vinka) a případně roztok okyselit kys. mléčnou nebo citrónovou. Ovocné medoviny neokyselujeme. Upravujeme bylinami, kořením, chmelem přibližně takto:

Na 100 1 medoviny přidáme 20-30 g skořice, 10 až 20 g hřebíčku, 10-20 g zázvoru, 20-30 g valeriany, 100-200 g čerstvého listí celeru, 30-50 g jalovce, 3 tyčinky vanilky, 50 g máty peprné, 20-50 g růžových plátků, 50-100 g šípků, 50-100 g pomerančové nebo citrónové kůry. Chmele se dává 100-150 g na 100 1. Kombinaci přísad určíme časem za pomocí praxe. Tyto přísady vložíme do plátěného pytlíku, povaříme v malém množství roztoku, který vlijeme do celé směsi nebo vložíme sáček do chladného roztoku a necháme vložený po celou dobu kvašení. Ke kvašení použijeme čistých odrůd kvasinek, nejlépe Tokaj, Madeira, Malaga – namnožených podle přiloženého návodu. Po ukončení kvašení medovinu stočíme a necháme dozrát při snížené teplotě (10-15 °C). Lehké medoviny – čtyřnásobné – dozrávají za rok, dvojnásobné a trojnásobné za 2-4 roky, těžké a jedenapůltá zrají 5-10 let.

Návody

BERNARDINSKÁ MEDOVINA

1 l medu 2 1 vody

1,5 g chmele

0,5 g irisového koření růžové silice podle chuti Zraje 1 rok

LITEVSKÁ MEDOVINA

1 l medu 2 1 vody

3 g jalovcových bobulí 2 g bezového květu Zraje 4-6 let

POLSKÁ (RUSKÁ) MEDOVINA

1 l medu 2 l vody

3 g chmele

14 g čerstvého rybízu 0,5 g valeriany Zraje 2-3 roky

KRÁLOVSKÁ MEDOVINA

1 l medu 0,5 1 vody

3,5 g chmele se velmi krátce povaří. Zraje 5-10 let

KASTELÁNSKÁ MEDOVINA

1 l medu

0,5 l vody, 1,5 g chmele kousek vanilky

4 g čerstvé celerové natě Směs se krátce povaří Zraje 5-10 let

OVOCNÉ MEDOVINY

MALINOVÁ MEDOVINA

Do demižónu se vlije 1 l medu

0,5 1 malinové šťávy

1,75 1 vody

Přidají se kvasinky a živná sůl. Kvašení probíhá 2 až 3 měsíce. Dozrává za 4-5 měsíců.

RYBÍZOVÁ MEDOVINA

Na 1 l medu se odměří:

0,5 1 moštu z červeného rybízu

0,5 1 moštu z červeného rybízu a kvasí se.

LITEVSKÁ MEDOVINA

Pravděpodobně jediný prakticky využitelný recept. Na 1 l lihu odměříme 1 l medu, 2 kousky skořice, 0,5 g vanilky, 0,5 g muškátového oříšku, 12 ks hřebíčku, 1-2 ks zázvoru, pomerančová kůra.

Koření se vaří v 0,5 1 vody až se zahustí na 1 sklenku vývaru. Med se smíchá na ohni do slabé růžové barvy, odstaví se a přidá se alkohol, odvar z koření a promíchá se. Po ochlazení se zfiltruje přes plátno a stáčí se do lahví.

ANGREŠTOVÁ A VIŠŇOVÁ MEDOVINA

Na 1 l medu se odměří 0,5 1 moštu, 8 1 vody a zkvasí se kvasinkami Malaga, nebo Tokaj.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..