Archiv pro Únor, 2013

Město Znojmo pomáhá včelařům

Vytvořeno 21.2.2013 autorem miru

O kolo Dyje P2142554Že jsou včely užitečné nejen proto, že dávají med, ví snad každý. Není to ovšem tak dávno, co se na tuto starou pravdu pozapomnělo. Výkupní ceny medu, vosku a ostatních včelích produktů klesly v devadesátých letech na minimum a velmi často dosahovaly jen ceny cukru. Obchodníci totiž i u tohoto produktu razili heslo, že všechno se dá do českých obchodů dovézt – a levněji.

Potřeby potřebné k včelaření naopak mnohonásobně podražily. Mnoho včelařů to donutilo nechat včelstva napospas osudu. Jen vskutku zanícení včelaři byli nadále ochotni věnovat své zálibě nejen čas, ale na úkor svých rodinných rozpočtů  i nemalé finanční prostředky.

Když pomineme kvalitu některých importovaných výrobků, které nacházíme v regálech obchodů a které se skutečným medem měli a mají pramálo společného, přišlo omezení domácí produkce docela draho. Zemědělci a hlavně ovocnáři zakrátko poznali, že bez opylování jejich rostliny a stromy přestávají plodit.

Největším přínosem včelí … číst celý článek »

Okomentuj první

Oznámení stanoviště včelstev

Vytvořeno 13.2.2013 autorem miru

mapaDo konce února je třeba předat na obecní úřad „oznámení stanoviště včelstev“. Tyto formuláře jsou k dispozici na stránkách ČSV a to jak ve formátu WORD/DOC nebo editovatelné PDF. Nově je třeba uvést parcelní číslo a jednoduchý situační náčrtek umístění včelstev. Mapku parcely si můžete vyhledat a stáhnout ze stránek nahlížení do katastru nemovitosí Katastrálního úřadu. Dle Mgr. J. Machovcové jej lze podat i elektronicky (Včelařství 2/2013 str.65), přičemž si vyžádejte potvrzení o přijetí emailu.

Okomentuj první