Bude mít dlouhá zima vliv na včely a produkci medu?

Zeptali jsme se několika včelařů na názor:

Včela na sněžence (http://www.photoanswers.co.uk)Pokud se počasí začne již zlepšovat, tak si myslím, že se s tím ještě včely poperou. Pokud bude příroda dále provozovat tyhle výkyvy, potom to určitě bude mít vliv na rozmnožování včel a tím pak i na množství medu.

Osobně sem přesvědčen, že žádná tragedie nehrozí, pokud do toho nebudeme moc zasahovat, příroda si pomůže.

Zatím včely moc neplodují a chovají se klidně. Kdo dobře nakrmil, neměl by se o včely obávat.

Od: „Miroslav Večeřa“


Z pohledu dnešních dní vidíme letošní medařskou sezónu nyní velmi špatně.

Letošní dlouhé zimní období bude mít fatální dopad na české včelařství. Tuto skutečnost máme potvrzenou od několika větších včelařů z celé ČR, kteří provedli prohlídky včel a provedli nezbytné zásahy k záchraně svých včelstev. Přes toto opatření mají tito včelaři v současnosti již 20%-ní úhyny.

Včelstva v okolí plodového tělesa spotřebovali všechny glycidové zásoby a pud záchovy ohřívat plod včelám v tomto chladném období neumožní si zásoby v úlu přenést. Za 14 dní tak včelaři zjistí velké úhyny včelstev. Zbylá včelstva, která přezimují, budou velmi slabá a jejich rozvoj bude velmi pozvolný, takže větší část snůškového období v době květu řepky a akátu nevyužijí. Pokud nebude dostatek lesního medu, hrozí katastrofální propad produkce medu, jako tomu bylo v roce 1987, kdy včelaři také po velmi dlouhé a studené zimě neměli téměř žádný med.

Nerozumíme současnému postoji Českého svazu včelařů a Výzkumného ústavu včelařského, že už minimálně 14 dní neburcují své členy, aby bez ohledu na počasí šli včelaři do včel a okamžitě přesunuli glycidové zásoby k plodovému tělesu.

Od  „Ladislav Špaček – MEDOKOMERC“


Dochází glycidové zásoby, včelstva postupně slábnou a hynou hladem. Přikrmování medocukrovým těstem je málo účinné, jedná se spíše o podněcování, ale nenahradí chybějící zásoby. Výrazně chybí přísun bílkovin, v mnoha oblastech došlo k úplnému výpadku pylové snůšky (krokusů, lísky, ale zejména vrby – nejvýznamnější dřeviny zajišťující pylovou snůšku v jarním období).

Příroda vše dožene, během velmi krátké doby dojde k dynamickému vegetačnímu posunu, který  koncem května patrně srovná vegetační období do průměru ostatních let. Včelstvo, které tyto nepříznivé podmínky přečká, však má své zákonitosti, svůj přesně daný vývoj a tento zkrátit nelze. Velmi problematický tak bude počet opylovatelů významných ovocných dřevin našeho regionu (meruňka, broskev…). Lze předpokládat i zde mnohem nižší výnosy a to z důvodu nedostatečného opylení.

Ale hlavně je mi z toho smutno a denně vyhlížím sluníčko, které by svými paprsky definitivně zlomilo vládu zimy, prohřálo stěny úlů a krajina se zaplnila bzukotem včel, vůní jarních květů  a usměvavými včelaři…..:-).

Po loňském nepříznivém roce (holomrazy a extrémní sucho) je to další rána pro naše včelařství.

Od „Petr Příkazský“

 


Svůj názor můžete přidat  níže, bude uveřejněn po schválení.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.