Informace KKV pro Jm. kraj k vyšetření zimní měli na mor včelího plodu a varoázu v zimě 2015 až 2016.
Úvod. Vyšetření směsných vzorků zimní měli na varoázu nebo mor je povinnost každého chovatele (včelaře) podle §§4 a 5 veterinárního zákona a je každoročně upřesněna v „Metodice kontroly zdraví a nařízené prevence…“ (dále jen MKZ), kterou vydává Ministerstvo zemědělství. Pozn . MKZ 2016 vyjde začátkem prosince t.r.
Kromě toho vydává SVS při potvrzení ohniska Moru včelího plodu a některých dalších nákaz včel, tzv. Nařízení o mimořádných veterinárních opatřeních k tlumení a prevenci nákazy, ve kterém m.j. nařizuje chovatelům na území obcí stanoveného ochranného pásma , zajistit odběr směsných vzorků měli k vyšetření na MVP také před ukončenim roční pozorovací doby. K tomu se využívá také směsných vzorků zimní měli
Vyšetření zimní měli na varoázu . Pro rok 2016 nedochází v MKZ ke změnám a pro odběr a vyšetření zimní měli platí stejné zásady jako v roce předchozím.
Jedinou změnou, která se připravuje , je úprava Objednávky na vyšetření a její přílohy ( seznamu vzorků) , která se nadále bude generovat a tisknout z CISu ale současně se bude generovat datový soubor se stejnými údaji , který bude odeslán do příslušné laboratoře. Tato změna nebude pro ZO znamenat žádné zvýšení nároků na zpracování. V měsíci prosinci obdrží OO a ZO potřebné informace v CISu.
Vyšetření zimní měli na mor včelího plodu.
Vyšetření dle metodiky kontroly zdraví Mze.
V Metodice KZ na rok 2016 nepřepokládáme u MVP rovněž žádné změny, přesto uvádíme jejich stručný přehled:
Akce hrazené státem. Povinnost vyšetření směsných vzorků měli nadále platí pro
chovy matek evidované chovatelským sdružením podle zákona 154/2000 Sb., dále stanoviště včelstev v k.ú. obcí OP zrušeného před pěti lety to je v roce 2011. Seznam těchto obcí je uveden v příloze 1.
Vzorky je nutno zasílat do laboratoře určené KVS.
Akce hrazené chovatelem. Vzorky je možné zasílat do všech akreditovaných laboratoří
- zimní stanoviště kočujících včelstev,
- před přemístěním včelstev ( včetně oddělků) mimo území obce na kterém se stanoviště nachází.
Bude vhodné aby včelaři, kteří přemísťují včelstva ( i oddělky) mezi stanovišti v různých obcích, využili k vyšetření zimní měl. Samozřejmě to platí i pro producenty oddělků
Vyšetření zimní měli na základě Nařízení KVS ve stávajících OP MVP:
Seznam k.ú. obcí kterých se týká je uveden v příloze. V případě nejasností konzultujte povinnost vyšetření s příslušným inspektorem.
Směsný vzorek tvoří měl z 10 včelstev a je možno využít měl z podložek po posledním ošetření proti varoáze provedeném v závěru roku 2015. Vyšetření hradí chovatel. Vzorky lze zasílat také na VÚVč v Dole. Mze vyplatí náhradu nákladů na laboratorní vyšetření na základě žádosti objednavatele (včelař, ZO nebo OO). Žádost potvrzenou KVS a doloženou potřebnými doklady je nutno podat na Mze ČR nejpozději do 12 týdnů od obdržení faktury.
Monitoring MVP v zimním období 2015 – 2016 v rámci grantu Jm kraje.
Monitoring MVP je důležitou součástí souboru preventivních opatření k zamezení šíření této nebezpečné nákazy. V minulosti se díky tomu podařilo úspěšně odhalit a likvidovat ohniska moru včelího a vytvořit v Jm. kraji příznivou nákazovou situaci. Je proto důležité pokračovat v systematické kontrole nákazy cíleným a opakovaným vyšetřením rizikových oblastí.
Pro laboratorní vyšetření zimní měli na MVP 2015 – 2016, vyhlásil Krajský úřad Jm. kraje výběrové řízení, které sice není zatím ukončeno, ale lze předpokládat, že vítězem bude opět laboratoř VÚVč v Dole.
Uvolněná finanční částka je 500 tis. Kč., což je o 200 tis. více než loni a představuje to cenu za vyšetření 1200 směsných vzorků.
Odběr vzorků a určí OO ČSV co nejdříve ve spolupráci se ZO organizacemi.
Vyšetření musí být plošné tzn. buď všechna stanoviště na celém území ZO ČSV, nebo jednom či více k.ú obcí patřících pod ZO. Kromě plošného vyšetření je možno vyšetřit i vzorky z jiných rizikových stanovišť.
Při výběru obcí k monitoringu MVP SV měli doporučujeme dodržet následující kritéria :
- obce v sousedství stávajících OP MVP ( včetně OP na území sousedních krajů)
- obce, ve kterých byl v posledních dvou letech zjištěn pozitivní nález z měli bez následného potvrzení ohniska,
- obce v sousedství okresů UH, KM , PV a SY
- obce sousedící se Slovenskem a Rakouskem,
pokud zde nebylo provedeno vyšetření na MVP v 2015. V odůvodněných případech však mohou ZO nebo OO ČSV navrhnout vyšetření i na tomto území.
- v obcích kde nebylo provedeno plošné vyšetření směsných vzorků měli na M MVP v posledních pěti letech.
Seznam ZO kde bylo provedeno vyšetření v rámci KG v roce 2014 a 2015 je v příloze 3.
Vzorky se zasílají do laboratoře VÚVč v Dole. Vzorky měli se odebírají , ošetří, zabalí a odesílají podle platných zásad . Měl pro vyšetření v Dole je nutno dávat do tubusů, které budou k dispozici u Ing Veverky ( mobil 736740873) , kde si je jednotlivé okresy po rozdělení počtu vzorků a po tel. dohodě budou moci odebrat.
Směsný vzorek pro Krajský grant tvoří všechna měl z cca 25 včelstev.
Doporučujeme co nejvíce využít měl z podložek po posledním ošetření proti varoáze. Následný odběr měli na varoázu je možno provést nejdříve za 3 týdny. VÚVč je však schopen vyšetřit tentýž vzorek v tubusu kromě MVP také na varoázu. O souhlas KVS k vyšetření těchto vzorků na varoázu v Dole požádáme po ujasnění podmínek pro SZ na rok 2016 co nejdříve.
Seznam vzorků ( příloha objednávky na vyšetření ) lze vytvořit z formuláře v CISu.
Žádáme všechny Okresní výbory, aby ve spolupráci se ZO provedly co nejdříve, podle výše uvedených kritérií, výběr obcí k monitoringu MVP v rámci KG a nahlásili, nejpozději do 30. listopadu t.r., počet vzorků , příteli MVDr. Bohumilu Pantůčkovi (mejl b.pantucek@seznam.cz , mobil 721266896), který také odpoví případné dotazy.
V Brně 31.10.2015 Ing. Josef Hanuška ,
předseda KKV ČSV Jm. kraje